Zbiórka funduszy na remont Kaplicy św. Jerzego

Stowarzyszenie Muzeum Lądeckie jest inicjatorem akcji zbierania funduszy na renowację kopuły Kaplicy Św. Jerzego w Lądku-Zdroju

Barokowa kaplica pod wezwaniem św. Jerzego w Lądku-Zdroju powstała w latach 1656-58. Zbudowana jest na rzucie ośmiobocznym i przykryta kopułą. Kopuła składa się z dwóch części: ceglanej czaszy, na której wnętrzu namalowane są cenne freski z 1720 r., Johanna Jacoba Eybelwiesera, przedstawiające sceny z życia i śmierci św. Jerzego oraz osłaniającej ją konstrukcji drewnianej, podtrzymującej pokrycie dachowe.

Przedmiotem naszych starań jest ratunek kopuły i znajdujących się w jej wnętrzu fresków.

Trwa postępująca, naturalna degradacja konstrukcji kopuły, która grozi jej zawaleniem. Sygnałem tego jest wychylenie się w kierunku północnym wieńczącej dach wieżyczki.

Konstrukcja kopuły, która liczy sobie już kilkaset lat, po wojnie zaczęła poważnie zaciekać z powodu uszkodzeń okrywającego ją łupku. Poszycie niszczało i wyrywane przez wiatr, zaczęło odsłaniać drewniane elementy budowli na działanie wody. Dopiero w latach 70-tych XX w. łupek zastąpiono blachą miedzianą, nie wykonano jednak przeglądu konstrukcji, nie podjęto renowacji jej drewnianych detali. Co więcej przestrzeń pod blachą zamknięto bez wprowadzenia wentylacji grawitacyjnej, sprzyjało to rozwojowi mikroorganizmów źle oddziałujących na drewno. W trakcie wizji stwierdzono stożki trocin wokół elementów drewnianych.

W latach 90-tych poważnie uszkodzone freski Eybelwiesera zostały poddane pracom konserwatorskim, które trwały 2 lata i kosztowały dużo pieniędzy (środki miejscowej parafii i miasta oraz rządu niemieckiego) i choć przywrócono im stan pierwotny, to obecnie ich istnienie jest znowu zagrożone. Tylko renowacja konstrukcji i poszycia kopuły zapewni przetrwanie fresków jednego z najbardziej znanych artystów dolnośląskiego baroku.

Według ocen specjalistów konieczny jest demontaż pokrycia kopuły, wymiana uszkodzonej konstrukcji i montaż nowego poszycia, co jest przedsięwzięciem skomplikowanym i kosztownym. Pierwszym krokiem do ocalenia kopuły jest wykonanie projektu budowlanego, na który obiecane zostały już środki z budżetu Gminy Lądek-Zdrój.

Kolejne, dla nas kluczowe działanie, to zdobycie środków na wkład własny, konieczny przy ubieganiu się o dofinansowanie restauracji kopuły ze środków zewnętrznych.

Stowarzyszenie Muzeum Lądeckie zorganizowało szereg akcji charytatywnych w celu zebrania wymaganych środków.


Podczas wakacji odbywały się koncerty organowe w Kaplicy św. Jerzego poprzedzone przewodnictwem po kaplicy oraz prezentacją biogramów autorów utworów wykonywanych przez Łukasza Przepiórę.

Terminarz koncertów czwartkowych:
29 czerwca (koncert próbny)
20 lipca
27 lipca
8 sierpnia
17 sierpnia
24 sierpnia
31 sierpnia

Oglądaj film >> Kaplica św. Jerzego – na organach gra Łukasz Dawid Przepióra

Oprowadzanie po kaplicy oraz promocja zrzutki na remont kaplicy odbywały się także przy okazji koncertów organizowanych przez Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju w letnie soboty.