1 Sierpnia
1839
Nastąpiła zmiana wzajemnych świadczeń pomiędzy miastem Lądek a właścicielem miejskiego młyna. Pierwszy zrezygnował z wymaganych corocznych 56 korców czystego żyta ozimego,18 korców,8 garnców paszy; w zamian młynarz zrezygnował z zabiegów budowlanych we młynie wykonywanych przez miasto. (Młyn miejski- Stadtmuhle ,pochodził sprzed 1558 r.zbudowany z woli hrabiego kłodzkiego Ernesta Bawarskiego. W 1586 r. młyn został sprzedany miastu(patrz 12.08.1586),które utraciło obiekt w 1629 r. za poparcie antycesarskich wystąpień. Przed 1660 r. młyn stał się własnością miasta, w następnych latach znów prywatna własność lądeckich młynarzy. W czasie I wojny światowej spłonął, odbudowany istniał do 60 lat XX wieku, nad Młynówką, odnogą Białej Lądeckiej przy dzisiejszym Placu Staromłyńskim).
1863
Pojawił się telegraf w Zdrojowej Ekspozyturze Pocztowej; od 1.XI.1867 także w miejskim Biurze Pocztowym. /Zdrojowa Ekspozytura Pocztowa przy ul Kościuszki 9 mieściła się w byłym Szpitalu Uzdrowiskowym „Barbara”,wybudowanym po 1672 r. przez hrabiego Hoffmanna -założyciela zdroju Marii- dziś Wojciecha. Przez następne lata obiekt przebudowywany już jako hotel „Zameczek”.Spłonął w 1841 r. W 1864 odbudowany,dziś w ruinie.
2 Sierpnia
1890
Uroczyste poświęcenie wieży widokowej na lądeckiej Górze Borówkowej.
1914
Przebywający w Wojskowych Domach Uzdrowiskowych ok.120 mężczyzn opuściło nasze miasto by powrócić do swoich jednostek.
3 Sierpnia
1487
Johannes Gostitz von Patschkau (z Paczkowa), przyznał należące do niego dobra lenne;Leuthen-Lutynia, Thalheim, Olbersdorf-Stójków, Voigsdorf-Wojtówka, swojemu szwagrowi Georgowi Jordanowi von Bantschen jako posag.
1612
Nasza rada zleciła wykonanie zegara na dużym dzwonie kościoła miejskiego.
1877
Umarł w Burggraffen feldmarszałek von Steinmetz.Ciało zostało przewiezione do Poczdamu. (Burggraffen to obiekt dziś już nie istniejący , na którego miejscu wybudowano w 2020 r,nowy Szpital Uzdrowiskowy WszUR przy ul Orlej. Feldmarszałek Steinmetz był pruskim generałem w wojnie z Napoleonem oraz w wojnie Prus z Austrią.Nazywany był „Lwem Narodu”, dzięki zwycięskim bitwom przez niego dowodzonym.Służył w armii pruskiej do 1871r, W Lądku przebywał na kuracji).
4 Sierpnia
1568
Cesarz Maksymilian rozstrzygnął na niekorzyść miast Glatz-Kłodzko, Habelshwerdt-Bystrzyca Kł, Wuenschelburg-Radków, Landeck-Lądek, ich skargę przeciw miastu Neurode-Nowa Ruda.
1765
Przybył na kurację do Lądka król Prus Fryderyk II. Zamieszkał w Marienbad-Zdroju Wojciech, do 25 sierpnia.
1865
Położono kamień węgielny pod budowę Wojskowych Domów Uzdrowiskowych, obecnie Zakład Opieki Kuracyjnej.Protektorką tego patriotycznego przedsięwzięcia była małżonka księcia Prus- Karola Maria Luiza Alexandrine, de domo księżniczka von Sachsen-Weimar,która od 1861 corocznie przebywała na kuracji w naszym Zdroju. (Mowa tu o kompleksie uzdrowiskowym „Adam” przy ul Wolności).
5 Sierpnia
1571
Miasto Lądek nabyło od prywatnego właściciela Simona Schuberta Zdrój św Jerzego.
1582
Poczatek zapisów w kronice miejskiej Wilhelmsthal-Bolesławowa.Ta miejscowość-obecnie gmina wiejska,była założona w 1581 r. jako Neustaedtel (Nowe Miasteczko/,przez cesarskiego skarbnika Wilhelma von Oppersdorf.Nazwa pochodziła od istniejącej kopalni św Wilhelma /kopalnia prowadziła eksploatację).
6 Sierpnia
1621
Żołnierze z oddziałów kłodzkich zabrali z naszego miasta na zaprowiantowanie Twierdzy Kłodzkiej 17 wozów wina,które przybyły tu z Oeldenburga.
7 Sierpnia
1701
Arcybiskup Vitus Seipel z Pragi konsekrował tutejszy nowy kościół miejski. Vitus Seipel urodzony w 1650 r. w Lądku, zmarły 9.III.1711 r. w Pradze. Od 1699 biskup pomocniczy arcybiskupstwa praskiego, w latach 1701 – 1703 był biskupem Hieropolu (Turcja). Od 1709 był generalnym wikariuszem arcybiskupstwa w Pradze. Kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny, barokowy, jednonawowy wybudowany w 1693 roku za probostwa księdza Adama Breitera.
10 Sierpnia
1778
Austriaccy husarzy nadciągnęli z Mittelwalde (Międzylesia) do Lądka, gdzie wiele osób z Magistratu, między innymi burmistrza Briskorna zabrali jako zakładniklów. Burmistrz został internowany w Buda-Pest i Raab (wydarzenie dotyczy wojny o sukcesję bawarską 1778-1779 pomiędzy Prusami a Habsburską Austrią).
1911
Wprowadzenie asesora sądowego dr Jeglinskyego na urząd burmistrza. Przez 12 lat piastował on ten urząd z pełnym oddaniem. W styczniu 1924 dr Jeglinsky został wybrany do rady miasta Gleiwitz (Gliwice). Podczas jego dwunastoletniej kadencji zostało wybudowane radoczynne emanatorium, Nowy Jerzy oraz Teatr Zdrojowy. Jemu udało się pośród 80 konkurentów zapewnić dla Lądka utworzenie Kaufmann-Erholungsheim (Kupieckiego Domu Wypoczynkowego) Hindenburgheim (Lotnik). Włączenie do Lądka Nieder-Thalheim zostało dokonane, lasy miejskie aż po przystanek w Obersdorf (Stójkowie) rozszerzone, w części zdrojowej wykonano wiele upiększeń. Rynek zyskał w 1914 r. nowy bruk z kostki granitowej
1632
Cesarz Ferdynand II ponownie nadał naszemu miastu prawo sądzenia wykroczeń (tj. bicie, bójki, policzkowanie, kannnenwuerfen, użycie noża gdzie powstają rany, uszkodzenie kończyn spowodowane pchnięciem, wykrwawienie, guzy, itp.).
1885
Uroczyste przekazanie miastu wieży widokowej wybudowanej przez tutejsze Towarzystwo Upiększania przy ruinach zamku Karpenstein (Karpów).
12 Sierpnia
1690
Gubernator von Haugwitz wraz z asesorem von Schenkendorf wydali Radzie Ladka rozkaz uwolnienia osadzonego w wieży Schloessel (Zameczku) Oberregenta Hoffmanna von Leuchtenstern, byłego Wolnego Sędziego Konradswalde (Konradowa) Johanna Josepha Reidla , w razie potrzeby korzystając z pomocy czeladników rzemieślniczych i kłodzkiego strażnika miejskiego Kaspra Aichnera wraz z muszkieterami.
1886
Poświęcenie kościoła parafialnego w Reyersdorf (Radochowie). Stary kościół wybudowany w 1612 roku przez Bernarda von Pannewitz został przez piorun obrócony w popiół.
1928
Położenie kamienia węgielnego pod budowę kościoła ewangelickiego w Lądku. Poświęcenie 20 września 1929 r.
13 Sierpnia
1586
Rada Lądecka kupiła od cesarskiego zarządcy dotychczas dzierżawiony tutejszy młyn zbożowy z 3000 kop groszy.
1820
Przybył tutaj i zamieszkał w Domu Zdrojowym Marienbad (Wojciech) Książe Wilhelm von Preussen (późniejszy Cesatz Wilhelm I), towarzyszył mu jego adiutant Major von Prittwitz i jego sekretarz Bork. Czternaście dni później 30 sierpnia dotarła do naszego uzdrowiska rodzina Radziwiłów , gdzie pozostała do 14 września. Przedtem Księżna Radziwiłł i jej córka Eliza zatrzymały się u Księżnej von Pless w Fuerstenstein (Książu), by skorzystać ze źródeł solankowych w Salzbrunn (Szczawnie Zdroju). Patrz 1 sierpnia 1839.
14 Sierpnia
1582
Odwiedził nasze miasto wrocławski biskup Martin Gerstmann z Księdzem Hansem Georgiem von Brieg-Liegnitz (brzesko-legnickim, synem Księcia Georga II).
1845
Król Fryderyk Wilhelm IV wręczył tutejszej Gildzie Strzelców sztandar „Jako żywotny znak mojej ojczyźnianej łaski” (ten sztandar znajdował się w lokalnym muzeum, istniejącym do 1945 r. Dziś budynek CKiR).
15 Sierpnia
1677
Oberregent Hoffmann von Leuchtenstern rozpoczął budowę nowego kapieliska któremu budowniczy nadał imię „Kąpielisko Naszej Najukochańszej Panny Marii na Pustkowiu”. Budowa Marienbad (Wojciecha) została całkowicie ukończona 12 października 1678 r.
1815
Urodził się w Brnitz Ober Schlesien (Brynice, Górny Śląsk) dr Adolf Adamczyk tutejszy balneolog i lekarz uzdrowiskowy. Zmarł 30 marca 1875 w Lądku (dr Adolf Adamczyk był autorem prac o wartościach leczniczych lądeckich wód termalnych w publikacji :”Indicationen fur den Kurgebrauch an der Therme Landeck”. Dr Adolf Adamczyk spoczywa na lądeckim cmentarzu komunalnym).
1866
Ksiądz Schlombs otrzymał godność proboszcza w Lądku. Ilość dusz w katolickiej parafii w roku 1864 wynosiła 3733.