1 Września
1915
Przybyli do naszego miasta rekruci -460 osób II Depot
2 Września
1921
Odszedł w Breslau (Wrocław) Radca sanitarny dr Landsberg, który od 1896, jako lekarz uzdrowiskowy pełną sukcesów działalnością przyczynił się do rozsławienia uzdrowiska. Mowa tu o lekarzu pochodzenia żydowskiego,który ordynował wespół z dr Sandbergiem od 1896 r w III lądeckim zdroju” Thalheim” -Dolina (dziś ul. Paderewskiego)
1934
Ochrzszczenie szybowca szkoleniowego tutejszej grupy. Mowa tu o Kole Szybowników powstałym w 1926 r w Lądku Zdr,przy Towarzystwie Sportowym z 1911 r.W 1932 odbył się chrzest szybowca “Alte Fritz” (być może jest to ta sama uroczystość z błędem w dacie).
4 Września
1662
Dawny kłodzki Mistrz mennicy Georg Werner zlecił wykonanie dla tutejszego kościoła parafialnego nowego ołtarza. Ołtarz ma przedstawiać Pannę Marię “z dwoma lecącymi aniołami trzymającymi koronę”. Georg Werner był właścicielem domu przy ul Kłodzkiej nr 9 i dwóch dużych gospodarstw w Nieder-Thalheim.
5 Września
1920
Dokonano poświęcenia Hindenburg – Heim (dziś Lotnik), wybudowanego przez niemieckie Towarzystwo Kaufmannsheim Wiesbaden
6 Września
1820
Książę Wilhelm von Preussen (póżniejszy Cesarz Wilhelm I), przebywał jako gość hrabiny Charlotty von Fuerstenberg na zamku w Kunzendorf (Trzebieszowice) i podczs polownia przy Zwierzyńcu w Heinzendorf (Skrzynka), upolował swego pierwszego jelenia.
1857
Komisja Zdrojowo-Uzdrowiskowa zwróciła się do adjutanta księcia Fryderyka Wilhelma von Preussen (póżniejszego cesarza Fryderyka III), o wydanie zgody, by jodłę, na której korze książę w 1846 r. wyciął swój monogram w koronie nazwać “Jodłą Księcia Fryderyka Wilhelma “i ogrodzić metalową kratą.Prośbie stało się zadość.Adiutantem był graff Moltke (wspomniana jodła znajdowała się na dzisiejszym ”Dzielcu”).
7 Wrzesnia
1682
Lądecka Rada uchwaliła nowy Regulamin Uzdrowiska, na polecenie Oberregenta Hoffmanna von Leuchtensterna po odbudowie Marienbad (Zdrój Wojciech).
1811
Wskutek królewskiego rozporządzenia o wolnym handlu nastąpiło zniesienie miejskiego Prawa Milowego i Prawa Handlu Solą. Mowa tu o prawie mili, zapewniającym producentom np piwa do wyłączności produkcji i sprzedaży swoich wyrobów na przestrzeni 8 km.
8 Września
1363
Czeski cesarz Karol IV(Luksemburski),zakazał rycerzom z 4 królewskich okręgów: Glatz(Kłodzko), Habelschwerdt (Bystrzyca Kłodzka), Wuenschelburg(Radków), i Landeck(Lądek), gnębienia poddanych świadczeniami,podatkami innymi obciążeniami i rozkazał wypędzonych ze swoich dziedzicznych własności sprowadzić na powrót do ich własności.
1693
Przez zawalenie się w czasie Mszy św,chóru w tut. kościele, zginęło 51 osób. Dopiero po 6 latach wskutek przerwy w pracach, odbudowa kościoła została ukończona.
1792
Poświęcono barokowy ołtarz w tutejszym kościele, wykonanym przez Michaela Klahra II (syna Michała Klahra Starszego-Michała Ignacego Klahra). Ołtarz przyjął styl niemieckiego baroku.
9 Września
1620
W naszym mieście dosłlo do strasznego mordu u Thomasa Ditrichena, gospodarza w Nieder-Thalheim.Tam żołnierz urodzony w Trautenau (Trutnov), starszy szeregowy z “Dwudziestych”tj. żołnierzy wcielonych do armii w 1620 roku, zastrzelił służącą. Oddział “Dwudziestych” obozował w naszym mieście ok. 21 tygodni. 1.03. 1621r. został rozwiązany.
1666
Kaplica św.Jerzego otrzymała dwa dzwony z łaskawości małżeństwa Talaczko z Gestielitz. wg prof.Ciężkowskiego w “Lądek Zdr” fundacja miała miejsce w sierpniu tego roku a fundatorami byli ww własciciele dóbr na Przestawlikach i Wognanowicach.Dzwony były poświęcone św Henrykowi i św Katarzynie.
1866
Przybył 2 batalion – Dolnośląskiego Regimentu Piechoty nr 50 do naszego miasta żeby zająć kwatery.
1926
dzień śmierci tutejszego mistrza budowy organów Franza Luxa, urodzonego 29.II 1864 r.
11Września
1618
Graff Johann Georg von Jaegerndorf nadciągnął z 3000 oddziałem rekrutowanym ze wszystkich śląskich stanów w okolicę Reichenstein (Złoty Stok), Jauernick (Jawornik), Landeck (Lądek),żeby póżniej skierować się na Habelschwerdt (Bystrzyca Kł.)
12 Września
1334
Król Czech Jan Luksemburski szlachcie kłodzkiej,która do niego wysłała skargę na zarządzone dodatkowe, nadzwyczajne podatki gruntowe – ½ marki za każdy zabudowany łan- ze względu na ich wierną służbę i z powodu jałowości ziemi,odpuścił połowę żądania.91/2 marki to ok 9 RM obecnych pieniędzy).Król ustalił, że Freirichter/Wolni sędziowie/z Ziemi Kł. w wypadku nadzwyczajnych podatków gruntowych (tzw.Brenen) muszą także się opodatkować w wys.¼ marki lub 16 praskich groszy.
13 Września
1877
Rozpoczęto rozbiórkę starego , w 1678 przez Sigmunda Hoffmanna von Leuchtenstern wybudowanego Marienbad (Zdrój Wojciech). 16.09. po raz ostatni się w nim kąpano.
1904
Uczestnicy medycznego wyjazdu studyjnego odwiedzili nasze miasto.
14 Września
1919
Wielka uroczystość dla powracających z wojny.
15 Września
1846
Położenie kamienia węgielnego pod budowę kościoła ewangelickiego św. Salvatora w Lądku. Uroczystość poświęcenia – 13.08.1848 r.
1884
Loteria na rzecz poprawy i dalszego (rozpoczętego w 1882 r.) odkrywania i zabezoieczania ruin zamku Karpenstein (Karpów).