O nas
Stowarzyszenie Muzeum Lądeckie zostało utworzone postanowieniem Sądu Rejonowego we Wrocławiu w 2021 roku. W swoich szeregach skupia miłośników i sympatyków ziemi lądeckiej, jej historii, kultury i sztuki.
Wiodącym celem stowarzyszenia jest utworzenie muzeum regionalnego, które popularyzować będzie ten przepiękny zakątek Polski wśród turystów i kuracjuszy, a także mieszkańców. Opowiadać o losach Ludzi tu zamieszkujących, a także tych, którzy żyli tu do zakończenia II wojny światowej.
Stowarzyszenie ma zamiar prowadzić działalność naukową, oświatową, realizowane przez gromadzenia i konserwację zbiorów oraz pomocy w pracach naukowych, popularyzatorskich i wychowawczych oraz angażować się w przedsięwzięcia o charakterze kulturalnym i artystycznym, bądź popularyzujących wiedzę historyczną i ogólną niezwiązaną bezpośrednio z działalnością przyszłego Muzeum.
Zarząd Stowarzyszenia:
Ewa Zadora – prezes
Roman Łambucki – wiceprezes
Elena Wziątek – sekretarz
Sebastian Łukasiewicz – przewodniczący komisji rewizyjnej
Warcisław Martynowski – członek komisji rewizyjnej
Karina Fuglińska – skarbnik
Członkowie Stowarzyszenia:
Anna Martynowska
Barbara Januszkiewicz
Bogumiła Mikita-Gułaj
Borys Zadora
Mieszko Zadora
Mirosław Zbrzeźniak
Marek Rafałko
Ewa Zadora – założyciel Stowarzyszenia Muzeum Lądeckie
Lądczanka od zawsze – i jak sama powiada – Lądkowi na stałe przypisana. Z zamiłowania przewodnik sudecki, z wykształcenia teolog, z pasją zagłębiająca lądeckie Theatrum Sacrum stworzone przez: Klahrów, Thammów, Shmidtów, Richterów i innych „ziomali” w „Zakątku Pana Boga” jakim jest Ziemia Kłodzka, a w niej ukochany Lądek-Zdrój. Niestrudzona kolekcjonerka opowieści o losach Lądczan, historiach domów czy dziełach sztuki wpisanych przez lata w tożsamości miasta. Autorka cyklu książek „Lądeckie Opowieści”.
Elena Wziątek – współzałożyciel Stowarzyszenia Muzeum Lądeckie
Pochodzi z polsko-białoruskiej rodziny. Ukończyła Politechnikę Białoruską w Mińsku z tytułem inżyniera architekta oraz studia podyplomowe na ASP we Wrocławiu otrzymując dyplom konserwatora dzieł sztuki. Od 2011 roku mieszka w Lądku-Zdroju i spełnia się zawodowo. Wykonuje prace konserwatorskie lokalnych obiektów sakralnych. Chętnie udziela się społecznie, od 2020 roku jest członkiem naszego Stowarzyszenia.
Marek Rafałko – współzałożyciel Stowarzyszenia Muzeum Lądeckie
Lądczanin, leśnik, były funkcjonariusz Straży Granicznej i aktywny członek Stowarzyszenia Muzeum Lądeckie. Jest przede wszystkim inicjatorem odbudowy poniemieckich górskich kapliczek, jedną z nich jest kapliczka św. Krzysztofa w Górach Złotych nad wsią Wójtówka oraz jednym z nielicznych filokartystów posiadających olbrzymią kolekcję materiałów historycznych i pocztówek.