Kalendarium Maxa Nobla cz. 3

1 CZERWCA

1924
Dotychczasowy pastor w Tschirnau/Guhrau – Harry Griessdorf przejął tutejsze probostwo ewangelickiej parafii. 1.06.1934 został powołany do Wrocławia.

3 CZERWCA

1622
Przybyły na pomoc do Lądka dwie kompanie jeźdźców cesarskich komendanta von Dohna, ponieważ „chłopi organizują powstanie” (mowa tu o antykatolickich i antyhabsburskich powstaniach chłopów z Ołdrzychowic,Zelazna,Jaszkowej,Skrzynki i Lądka krwawo stłumionych).

1881
powstanie Lądeckiego Towarzystwa Upiększania Miasta. Pierwszy przewodniczący Dr. Karl Wehse, późniejszy burmistrz naszego miasta

7 CZERWCA

1979
Rozpoczęto ponownie kąpiele w prawie gotowym nowym „Marienbad”.

8 CZERWCA

1935
Nowe szklane cyferblaty zegara ratuszowego, nocą podświetlane elektrycznie.

10 CZERWCA

1679
Umiera ksiądz Melchior Neugebauer, pracował w Lądku tylko 3 lata.

10-11 CZERWCA

1829
Wody Białej Lądeckiej zalewają zwłaszcza Radochów, Trzebieszowice , Ołdrzychowice i Żelazno.

11 CZERWCA

1742
Na mocy pokoju we Wrocławiu, zakończenie pierwszej wojny śląskiej. Hrabstwo Kłodzkie zostaje przyłączone do Prus (pokój wrocławski zakończył I wojnę sląską Fryderyka II pruskiego z Marią Teresą austriacką na niekorzyść Austrii,która straciła Sląsk i Ziemię Kłodzką.Ziemia Kłodzka od  tej pory została administracyjne włączona do Sląska.Cesarzowa jednak nie dała za wygraną i doszło do kolejnych dwóch wojen  o Sląsk i tym samym o Ziemię Kłodzką. Fryderyk II miał rzekomo  powiedzieć,że nie odda skrawka Ziemi Kłodzkiej nawet  za pół Sląska). Bitwa pod Małujowcami

1931
Zablokowano granicę z Austrią z powodu wystąpienia przypadków cholery.

1860
Wydział medyczny Pruskiego Ministerstwa Wojny po długich staraniach przejmuje na własność Wojskowy Dom Zdrojowy. Powiększenie zakładu poprzez budowę nowych części w latach 1896- 1931 (mowa tu o dzisiejszym kompleksie sanatoryjnym ,,Adam”).

12 CZERWCA

1802
Do Lądka przybywa na kanoniczną wizytację Książe Wilhelm Florentius von Salm, arcybiskup praski, udziela sakramentu bierzmowania. W tym samym czasie przebywa w naszym uzdrowisku Minister Śląski Hrabia Hoym ( w hotelu Kaiser Alexander). Hrabia Hoym ugościł arcybiskupa wraz z innymi ważnymi gośćmi jak: biskup wrocławski Joseph Christian von Hohenlohe, biskup von Schimonsky i biskup von Chlumczansky.

1915
Duże szkody wyrządził silny grad, szczególnie w części uzdrowiskowej.

13 CZERWCA

1695
Komisja wizytuje tereny leśne Karpna. Koniec długoletniego sporu między nadregentem Ziemi Kłodzkiej Freiherr Hoffman von Leuchtenstern i miastem Lądek na korzyść tego ostatniego.

1922
W Lądku zorganizowano 14- te Spotkanie Urzędników Dolnośląskich. Obecnych było 150 burmistrzów i radnych miejskich.

15 CZERWCA

1443
Zdobycie i zniszczenie zamku Karpno przez zaciężnych rycerzy z Wrocławia, Świdnicy, Jawora, Ziębic i Legnicy pod dowództwem Księcia Wilhelma von Troppau-Muensterberg. Właścicielem był Hynko Kruszyna von Lichtenburg.